Türkiye Cumhuriyeti

Sofya Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Bulgaristan'da Dolandırıcılık , 12.04.2010

Bulgaristan’da mukim bazı Bulgar vatandaşlarının evlenme, çalışma, arkadaşlık kurma gibi  vaatlerle vatandaşlarımızdan para talep ettiklerine dair zaman zaman Büyükelçiliğimize şikayetler ulaşmaktadır.  Konu ile ilgili olarak Türkiye'deki görsel ve yazılı basında da haberler yapılmaktadır. 

 

Büyükelçiliğimiz girişimiyle konu ulusal basında da yer almış bir çok televizyon ve gazetede vatandaşlarımızı uyarıcı nitelikte haberlere yer verilmiştir.

 

Telefonlara 24 saat cevap veren Büyükelçiliğimiz santral görevlileri ve e-posta iletilerine gecikmeden cevap veren Konsolosluk Şubemiz görevlileri de benzer dolandırıcılık girişimlerine maruz kalan vatandaşlarımızı uyarmakta, hiçbir surette para transfer edilmemesini salık vermektedir. Ancak, vatandaşlarımız Büyükelçiliğimize  genellikle para transferlerini gerçekleştirdikten sonra müracaat ettiklerinden maalesef yapılacak  herhangi bir  işlem bulunmamaktadır.

 

Sözkonusu  dolandırıcı kişilerin Bulgaristan vatandaşı olmaları ve Bulgaristan’da bulunmaları sebebiyle Büyükelçiliğimizin bu gibi  dolandırıcılık vakalarına müdahalesi mümkün değildir. Bu tür dolandırıcılık olaylarında  dolandırıcı şahısların gerçek kimlik ve adres bilgilerini kullanmadıkları ve telefonlarını her olayda  değiştirdikleri için bu kişilere ulaşmak mümkün olamamaktadır.

 

Bunun dışında  olayda bir zorlama ya da tehdit unsuru bulunmadığından aleyhte açılacak bir davadan  olumlu sonuç alınması da  olası görünmemektedir.

 

Keyfiyet vatandaşlarımıza önemle duyurulur.