Türkiye Cumhuriyeti

Sofya Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin Yeni Yıl Tebrik Mesajı , 03.01.2014

Bulgaristan’da yaşayan vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve dost Bulgar halkının yeni yılını en samimi duygularımla kutluyor; 2014 yılının ülkelerimize ve bölgemize barış, huzur ve refah getirmesini diliyorum.

 

Kısa süre önce Sofya Büyükelçiliği görevime başlamam vesilesiyle Bulgaristan devlet erkanına gerçekleştirdiğim nezaket ziyaretlerinde, istikrarlı seyir izleyen ikili ilişkilerimizin, çözüm odaklı örnek bir ortaklığa dönüşmesi için karşılıklı siyasi iradenin var olduğunu gördüm; bu durumdan büyük memnuniyet duyuyorum.

 

Bu çerçevede, dost, müttefik, ortak ve komşu Bulgaristan ile yakın işbirliğine ve karşılıklı yarara dayalı ilişkilerimizin 2014 yılında gerçekleştirilmesi öngörülen üst düzey ziyaretlerle güçlendirilmesini ümit ediyorum.

 

Yeni yıl vesilesiyle, 1 Ocak 2014 tarihinde Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü Dönem Başkanlığını devralan Bulgaristan Cumhuriyeti’ni tebrik ediyorum. 30 Haziran 2014 tarihine dek sürecek Bulgaristan Dönem Başkanlığının KEİ’nin çalışmalarına önemli katkılarda bulunacağını düşünüyorum. Bölgemizde istikrar, barış ve refah sağlanmasına yönelik ortak çabalarımızın 2014 yılında da devamı yönünde, Türkiye dost Bulgaristan’a desteğini sürdürecektir.

 

Yeni yılın Türkiye ve Bulgaristan halkları için güzel gelişmelere vesile olmasını temenni ediyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.